2012.07.22. 14:01
szubjektív útirajz
Sok kedvenc utcám van Budapesten. Az egyik ilyen minden kétséget kizáróan az újlipótvárosi Pozsonyi út.
Van mindene: parkja, patikája, postája, bankja, boltja, kávézója, cukrászdája. Étterme rakásig. Kocsma is van. Még a kissé barátságtalan pultos lányok sem szegik az ember kedvét, hogy újra meg újra betérjen.(Ha a kedves olvasó az ötvenes-hatvanas éveit tapossa, és történetesen a Pozsonyi út 48. szám alatt álló ház első, esetleg második emeletén van a lakása, bátran írjon bezárási kérelmet az ablaka alatt lévő –egyébként kulturált, igényes- sörözőből felszűrődő zajok miatt, úgysem adom az aláírásom.)
De ne szaladjunk ennyire előre. Induljunk mondjuk a körút felől. Az utcának ezen a felén egymást érik a vendéglátóipari egységek. Ne aggódjon, nem szándékozom a kínálat minőségi bemutatásával untatni. Még akkor se tenném, ha volna tapasztalatom benne. Maradjunk annyiban, hogy nem pedagógus- pénztárca-barát árakkal dolgoznak.
Az éttermek között egyéb üzletek is megbújnak: egy turkáló, egy virágos, egy pékség, mobilbolt, könyves, szolárium… Tapasztalatlan látogatónak biztosan nem akadna meg a szeme az egyik sarkot elfoglaló férfi szépségszalonon. Eleinte nekem sem tűnt fel semmi különös – attól eltekintve, hogy persze furcsálltam, hogy létezik ilyen szolgáltatás kimondottan a természet koronái számára. Be kellett látnom azonban, hogy feltűnőbb a valami, mint a valaminek a hiánya. Úgy, ahogy mondom. Ebbe az üzletbe sohasem láttam bemenni senkit. De kijönni se. Észrevételemben megerősített a két hajléktalan is, akik a szalon előtti padon múlatják idejük jókora részét. Találgathatnék is, vagy igénybe vehetném a pozsonyi úti nyomozóiroda szolgáltatásait, de úgy döntöttem, meghagyom az üzletet a maga titokzatosságában.
Az éttermek sorának a Radnóti utca vet véget. Sokak szerint idáig tart az igazi Újlipótváros, vagy ahogy az őslakosok nevezik: Lipócia. A híres Pozsonyi Piknik határait is itt húzzák meg. (Ezt az ünnepet tudomásom szerint évente egyszer tartják. Saját himnuszuk is van, amivel a városrészt dicsőítik.)
A túlsó oldalon zöldségest, antikváriust és képkeretezőt találunk. Üde színfolt a Pozsonyi Pagony. Budapest első gyerekkönyvesboltja nagy népszerűségnek örvend. (Egyébként ebben az utcában vert tanyát az Ulpius-ház Könyvkiadó is, hogy a főváros összes metróalagútját és- szerelvényét ellássa plakátokkal.)
Az ingatlanirodák előtt elsuhanva a Szent István parkhoz érkezünk. (Ha az ember éppen nem tervez lakást venni, ezen a pár méteren érdemes megfigyelni a leláncolt kerékpárokat. Szép darabok fájdítják a szívünket.)
A park dunai oldalát pár éve teljes körűen felújították, tavasztól őszig szökőkutaktól, színpompás virágágyásoktól káprázik a szemünk, ami azért is jó, mert valamelyest elvonja a figyelmünk a motorozó kölykök után loholó jóképű apukákról. A belső rész átépítése egyelőre várat magára.
A parkon túl –társaitól elszakadva- a tekintélyes Dunapark Étterem és Kávéház áll. Szigorú megjelenését a Pozsonyira nyíló fagylaltablak enyhíti. 1 gömb, 4dkg, 200Ft. Elkeseredett szülők hiábavaló harcának színtere ez a pár méter. Itt kiválóan megfigyelhető, milyen összefüggés van a gyereksírás és a kézhez kapott édesség között.
Szemben, az utca páratlan oldalán a nemrég nyílt Filter Galéria feszít, szomszédja, a hasonló profilú, ám idősebb Arte Galéria legnagyobb elkeseredésére.
A Viktor Hugo utcát átugorva a Pozsonyi út kuriózumához érünk: a Sarki Fűszereshez. Első ránézésre egyszerű kávézónak tűnhet, ám annál sokkal több, mint azt a neve is mutatja. Kínálatukban a francia sajtkülönlegességek, borspecialitások, szalámik, mézek mellett természetesen a konyhák alapvető kellékei, a fűszerek is szerepelnek. Igazi békebeli hangulatsziget. Ínyenceknek ajánlom.
Amíg a Fűszeresnél kellemes beszélgetések folynak, addig a túlsó oldalon temérdek víz. Itt zakatol ugyanis az utca mosodája. Igény van rá, így munka is akad bőven.
Elérkeztünk a fentebb említett sörözőhöz. Egyetemisták, frissdiplomások kedvence. Aki kíváncsi, járjon utána!
Lassan az út végére érünk, meg kell azonban említeni a kalapüzletet. Választékban nincs hiány: értem ezt méretre, fazonra is. A szalmakalaptól a cilinderig minden kapható. Ráadásul a fejfedők többségét helyben gyártják.
A rendőrőrs előtt elhaladva egy református templom fenekét pillanthatjuk meg. (Ösztönösen kerülöm az egyházi épületeket, így erről is kevés információm van. Ha valaki bent jár, kérem, mesélje majd el nekem, milyen élmény volt!)
Ezután már csak egy benzinkút és egy bank központi épülete tartozik a Pozsonyihoz. Az út az Újpesti rakpart és a Bessenyei utca találkozásába olvad. Innen nyílik a legszebb kilátás a Dunára, a Margit-szigetre és a budai hegyekre.
Ha híres emberekkel szeretne találkozni, a lehető legjobb helyre tévedt. A lesre válassza a kései órákat. 10 után előfordulási gyakoriságuk egyre nő, amikor -egyéb időben feltűnő- alakjukat már valamelyest elnyeli az esti homály. Egyesek kialudt lámpák alatti padokon ülve múlatják az időt, merengenek, sms-eznek. Mások nagy társaságok közepéből hallatják tévéből, rádióból ismert hangjukat.
Ugyanebben az időben látható az utca egyik nevezetessége is: a meglepő méretekkel megáldott –ám a végtelenségig jámbor- fekete dán dog. Nincs ember, akinek ne fordulna meg a fejében az a bizonyos kérdés: „Most akkor ki is sétáltat kit?”
Az utca báját fokozza a 75-ös, 76-os trolibuszok vonala. Ha szerencsénk van, megpillanthatunk egy-egy igazán régi, bőrüléses példányt is.
Érdemes említést tenni az évenkénti lomtalanításról. Ilyenkor az utca egy egész más arcát mutatja. A lakók ezekben a napokban, ha tehetik, elutaznak, vagy jól magukra zárják az ajtót, és ki se dugják az orrukat. Kincskeresők számára viszont igazi Kánaán, tudniillik a pozsonyi úti szemét is osztályon felüli! Az idejáró kisebbségi is elégedett, így barátságos, sőt segítőkész. Nem kell magad testőrökkel felvértezni, nyugodtan gyűjtögethetsz. A lomisok ünnepe utáni reggelen –a közterület-fenntartó intézménynek köszönhetően- már nyoma sincs ez előző napi nyüzsgésnek. Egy-egy fehér folt jelzi csupán, hogy fertőtlenítésre szorult a terület.
Minden sznobizmusa ellenére nagyon is szerethető utca ez.
Kedvet kapott? Esetleg ide is költözne? Hajadon lánykáknak ajánlhatom a Pozsonyi út elejét, úgy körülbelül a 24-es számig. Az ebben a körzetben lakók lyukas fogait ugyanis egy fiatal, jóképű fogorvos látja el.
A lányokról jut eszembe. Egyik vendégem annyira megszerette a környéket, hogy az alábbi verset rittyentette, miután elutazott:
„De jó is nektek,
Pozsonyi úti lányok!
Ha kedvetek van
naponta a Duna-parton sétáltok.
Nekem adnátok a Duna-partot,
ha tudnátok?
A Szent István parkban,
Pozsonyi úti lányok,
a fák ölében
kedvenc könyveteket olvashatjátok.
Odaadnátok nekem a parkot,
ha tudnátok?
Átsétálhattok,
Pozsonyi úti lányok,
a Margit-hídon,
a sziget meg csábítón néz ki rátok.
Jöhetne a sziget a híddal együtt,
ha tudnátok?
Amott a várfal,
Pozsonyi úti lányok,
a Halászbástya,
a Sikló, a templom – messze láttok.
Adnátok a várat mindenestül,
ha tudnátok?
A víz tükrét nézve,
Pozsonyi úti lányok,
andaloghattok,
miközben egy helyes fiúra vártok.
Az ifjúságot kérném tőletek –
bár tudnátok…!”
Szólj hozzá!
Címkék: pest pozsonyi út
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.